Szybko i dobrze?

Możliwe, gdy w grę wchodzi dom szkieletowy!

Dom w technologii szkieletowej

na miarę naszych marzeń

Ci, którzy chcą szybko, niedrogo i dobrze, najczęściej spotykają się z negatywnymi opiniami na temat swoich wymagań. Gdy jednak w grę wchodzi marzenie o własnym lokum, ale większym niż kawalerka, wystarczy zainteresować się domami szkieletowymi. To zapewnienie, że konstrukcja powstanie szybko, nie w horrendalnych kosztach, a do tego będzie się odznaczać tą samą jakością, co obiekty murowane.

Dziś możemy liczyć na wyspecjalizowane firmy, dzięki którym obiekty bazujące głównie na iglastych gatunkach drzew, są w stanie posłużyć wielu pokoleniom. Posiadają wiele zalet, a jedną z nich jest możliwość nadania im praktycznie dowolnej formy. Dom szkieletowy może przypominać klasyczny dom drewniany, ale i murowany obiekt. Pod tym względem architektura pozostawia całkiem spore pole do popisu wykonawcom.

 

Trudna technologia?

Tu nie ma miejsca na błędy

Technologia szkieletowa jest trudna tylko z jednego powodu. Tu nie ma miejsca na błędy, brak precyzji wykonania, zastosowanie niskich jakościowo materiałów, czyli źle dobranego i niewłaściwie przygotowanego drewna. Specjaliści, którzy dopuszczą się uchybień, niestety oddadzą w ręce odbiorców dom, który przyniesie negatywne wrażenia.

Wilgoć, zimno, słaba akustyka? To kolejne mity. Faktycznie, konstrukcje szkieletowe wymagają zastosowania odpowiednich technologii, aby były ciepłe, dobrze odprowadzały wilgoć i nie przenosiły uciążliwych dźwięków, ale to wszystko jest możliwe do zrealizowania.

 

Technologie niezbędne

w konstrukcji szkieletowej

Dom szkieletowy jest oszczędny. Nie istnieją również przeszkody, by odpowiadał standardowi pasywnemu. Wymogi odnośnie termoizolacyjności są coraz wyższe, dlatego w tej konstrukcji można zastosować podwójną termoizolację. Jeśli budynek ma być pasywny, wyposaża się go w system wentylacji mechanicznej z rekuperacją. System ogrzewania z kolei, musi wykorzystywać energię odnawialną.

Aranżację planuje się już na etapie projektowania. Mamy do czynienia z konstrukcją lekką, stąd chęć powieszenia lub ustawienia ciężkich elementów wyposażenia, wymaga dodatkowych działań. Konieczne są wzmocnienia w wyznaczonych miejscach ścian czy podłóg.

Dom szkieletowy wymaga szczelności, aby nie tylko nie słyszeć, ale i nie odczuwać wiania. Wykonuje się w tym celu zaizolowanie folią wiatroizolacyjną od zewnątrz oraz folią paroizolacyjną od środka. Ponadto łączenia folii wymagają uszczelnienia samoprzylepnymi taśmami. Taśmy wiatro- i paroizolacyjne, piankowe uszczelki i uszczelniacze – silikonowe lub polimerowe – mają za zadanie zapewniać szczelność miejscom połączenia ościeżnic okien i drzwi ze ścianami. Uszczelnia się kolejno wszystkie otwory w ścianach, puszki elektryczne i miejsca przechodzenia elementów instalacyjnych.

Konstrukcja domu szkieletowego, która zostaje usztywniona płytami, a elementy konstrukcyjne są chronione przekładkami lub podkładkami akustycznymi, nie wydaje niepokojących i uciążliwych dźwięków. Rury, które przechodzą przez kondygnacje, prowadzi się w izolacyjnych kołnierzach ochronnych. Na ocieplenie zaś, może posłużyć grubsza warstwa wełny mineralnej akustycznej.

jak ochronić dom szkieletowy przed silnym wiatrem? Wykonując wzmocnienia między ścianami i fundamentami, a także pionowe usztywnienia konstrukcyjne. Metalowe taśmy stężające mogą wzmacniać poszczególne połączenia. Sztywność bryły budynku zwiększają diagonalne belki zastosowane w narożnikach.

Zalety,

które przeważają nad wadami

Domy szkieletowe buduje się bardzo szybko, bo wymagają minimum prac mokrych. Nie ma ryzyka przerw technologicznych, których nie da się uniknąć w tworzeniu obiektów murowanych. Taki dom można zbudować w 2-3 miesiące lub szybciej, jeśli korzysta się z prefabrykatów. Z tradycyjnych etapów, konieczne jest jedynie przygotowanie fundamentu lub płyty fundamentowej.

Decydując się na prefabrykację, można nie tylko przyspieszyć proces budowy domu szkieletowego, ale i wyeliminować ewentualne błędy konstrukcje. Wykwalifikowana ekipa producentów, odpowiada bowiem za tworzenie ścian, także z ociepleniem czy włączając w to instalację okien, drzwi i warstw wykończeniowych, zgodnie z przygotowanym projektem.

Ostatnia, choć wciąż jedna z wielu zalet, to możliwość zaadoptowania takiego domu od nowa, zmiany aranżacji lub dobudowania nowej części obiektu.

Wady

to zależy

Z kwestią wad nie jest już tak prosto. Na budowę domu szkieletowego trzeba mieć od razu zebrane wszystkie pieniądze, co nie jest korzystne dla osób, które nastawiły się na etapowe inwestowanie. Czy jednak nie o to chodzi, by wreszcie znaleźć się w upragnionym domu i mieć pewność, że już nie czekają nas żadne nowe wydatki?