Domy budowane z drewna
jakie drewno zapewnia im trwałość?
Drewno na budowę domów szkieletowych
Musi być ono jednak właściwie dobrane i przygotowane.
Dom szkieletowych zyskuje trwałość zarówno dzięki pracy specjalistów, którzy dbają o precyzję wykonania, każdy detal, ale i dzięki wysokiej jakości materiałowi – drewnu. Musi być ono jednak właściwie dobrane i przygotowane.
Najlepsze parametry posiadają gatunki drzew iglastych. Korzysta się z drewna świerkowego lub sosnowego. Jeśli w grę wchodzą gatunki zagraniczne, prym wiedzie importowane drewno skandynawskie. To jednak nie wszystko. Konieczne jest przygotowanie materiału, by nadawał się on do budowy wieloletniego domu. Przede wszystkim drewno podlega suszeniu w specjalnych piecach. Jest to ważne ze względu na jego wilgotność. Schnięcie zaczyna się tuż po ścięciu, i póki trwa, zmieniają się właściwości drewna. Budowa może bazować dopiero na suchym drewnie, które osiąga już niezmienne parametry, a uzyskiwana konstrukcja nie rodzi ryzyka stworzenia mało bezpiecznego i niestabilnego domu.
Jeśli w drewnie występują jakiekolwiek szkodniki i bakterie, podczas suszenia dochodzi do ich obumarcia. Kolejnym etapem jest struganie, które owocuje maksymalnym wygładzeniem powierzchni drewna. Zalety? Konstrukcja domu szkieletowego staje się trudnym orzechem do zgryzienia dla korników czy gryzoni. Jeśli zostanie zaprószony ogień, drewno nie będzie trawione w takim tempie, jak w przypadku tego, które jest nierówne.
Dom na długie lata
To konstrukcje, którym nie są straszne czynniki atmosferyczne
Domy szkieletowe, do których budowy używa się odpowiednio dobranego i przygotowanego drewna, a pracę wykonują specjaliści, mogą służyć użytkownikom przez długie lata. To konstrukcje, którym nie są straszne czynniki atmosferyczne, jak i uszkodzenia mechaniczne. Stawiając dom szkieletowy naprzeciw murowanego, warto dostrzec zalety tego pierwszego.